Hemofilie – grupa trzech uwarunkowanych genetycznie skaz krwotocznych, których objawy wynikają z niedoborów czynników krzepnięcia: VIII (hemofilia A), IX (hemofilia B) lub XI (hemofilia C). Hemofilia typu A i B głównie dotyczy mężczyzn, typ C i nabyta zarówno kobiet i mężczyzn.
Hemofilia A i B są chorobami sprzężonymi z płcią. Geny, których mutacje wywołują choroby, znajdują się na chromosomie X. Hemofilie dziedziczone są w sposób recesywny, co oznacza, iż chorują jedynie osoby z pełną ekspresją recesywnego genu:
- mężczyźni hemizygotyczni względem zmutowanego genu
- kobiety homozygotyczne względem zmutowanego genu.
Kobieta nosicielka zmutowanego allela genu posiada drugi chromosom X z prawidłowym allelem, i nie choruje. Syn, który urodzi się ze związku z nosicielką wadliwego genu, może odziedziczyć od matki mutację i wtedy będzie chorował na hemofilię, natomiast córka z takiego związku może być tylko nosicielką zmutowanego allelu (prawdopodobieństwo odziedziczenia wadliwego allelu wynosi 50%).
Możliwe jest zachorowanie na hemofilię córki kobiety-nosicielki wadliwego genu, w przypadku, kiedy ojciec takiej dziewczynki będzie chory na hemofilię: wówczas obydwie kopie genu będą miały mutacje.
Dziecko mężczyzny chorującego na hemofilię będzie zdrowe(chłopiec) lub będzie nosicielem(dziewczynka) – (przy założeniu, że drugi rodzic nie jest nosicielem uszkodzonego genu).
Dziecko kobiety będącej nosicielką może być nosicielem (dziewczynka) lub może być chore (chłopiec), ale może też być zdrowe – (przy założeniu, że ojciec nie jest chory na hemofilię, czyli nie jest nosicielem uszkodzonego genu).
Typy
- Hemofilia A – spowodowana niedoborem VIII czynnika krzepnięcia krwi (czynnika antyhemolitycznego); klasyczna hemofilia.
- Hemofilia B – niedobór IX czynnika krzepnięcia krwi (czynnika Christmasa).
- Hemofilia C – niedobór XI czynnika krzepnięcia krwi (czynnika Rosenthala), najczęściej w populacji Żydów Aszkenazyjskich, dziedziczenie autosomalne recesywne.
- Nabyta hemofilia – bardzo rzadka choroba, występująca zarówno mężczyzn jak i kobiet. W około połowie przypadków hemofilii nabytej, przyczyny nigdy nie udaje się ustalić. Niekiedy jest ona związana z chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami, może być wywołana ciążą lub reakcją na leki. Bezpośrednią przyczyną są autoprzeciwciała skierowane przeciwko czynnikowi VIII.
- ciężka, stężenie czynnika VIII/IX w osoczu <2% normy
- umiarkowana, stężenie czynnika VIII/IX w osoczu 2-5% normy
- łagodna, stężenie czynnika VIII/IX w osoczu 5-25% normy
- utajona, stężenie czynnika VIII/IX w osoczu 25-50% normy
Łączna częstość hemofilii A i B w populacji wynosi około 1:12 000. Hemofilia A jest 4 do 8 razy częstsza niż hemofilia B.
Typ | Hemofilia A | Hemofilia B | Hemofilia C |
Brakujący czynnik | czynnik VIII | czynnik IX | czynnik XI |
Inne nazwy | - klasyczna hemofilia - niedobór czynnika VIII | - choroba Christmasa - niedobór czynnika IX | - niedobór czynnika XI |
Częstość | - w USA 1 na 5 000 nowonarodzonych chłopców, w Polsce 1 na 14 300 mieszkańców - 80% chorych na hemofilię posiada typ A | - w USA 1 na 10 000 nowonarodzonych chłopców, w Polsce 1 na 87 000 mieszkańców - około 20% chorych na hemofilię posiada typ B | - w USA 1 na 100 000 noworodków |
Płeć chorych | - niemal wyłącznie mężczyźni | - niemal wyłącznie mężczyźni | - kobiety i mężczyźni w takim samym stopniu |
- Objawy
Krwawienia wewnętrzne:
- krwawienia podskórne (tzw. siniaki),
- krwawienia do stawów szczególnie kolanowych, skokowych i łokciowych,
- krwawienia do mięśni np mięśnia biodrowo-lędźwiowego, łydki,
- krwiomocz
Krwawienia zewnętrzne (rzadziej):
- krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej i nosa
Krwawienia które mogą zagrażać życiu:
- krwawienie pozaotrzewnowe,
- krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego,
- krwawienie w okolicach szyi
Rozpoznanie
- wydłużony czas kaolinowo-kefalinowy (APTT)
- obniżenie aktywności VIII lub IX
- czas protrombinowy jest prawidłowy
- czas krwawienia jest prawidłowy
- ilość płytek krwi jest prawidłowa.
Prosty test różnicujący hemofilię A i B polega na dodaniu osocza pacjenta z hemofilią B, jeśli badane osocze pochodzi od pacjenta z hemofilią A, dojdzie do korekcji czasu kaolinowo-kefalinowego.
Profilaktyka i leczenie
Leczenie polega na suplementacji preparatami czynników VIII lub IX. Preparaty są rekombinowane (uzyskane metodami inżynierii genetycznej) lub wysokooczyszczone.Czynnik VIII ma czas biologicznego półtrwania 10-15 godzin, czynnik IX około 24 godzin, stąd w dawkowaniu czynnika IX podaje się go raz na dobę, a w celu utrzymania prawidłowego stężenia czynnika VIII połowę dawki początkowej podaje się co 12 godzin.
Leczenie polega na suplementacji preparatami czynników VIII lub IX. Preparaty są rekombinowane (uzyskane metodami inżynierii genetycznej) lub wysokooczyszczone.Czynnik VIII ma czas biologicznego półtrwania 10-15 godzin, czynnik IX około 24 godzin, stąd w dawkowaniu czynnika IX podaje się go raz na dobę, a w celu utrzymania prawidłowego stężenia czynnika VIII połowę dawki początkowej podaje się co 12 godzin.